سلسله مباحث در باب زنان و خانواده6

 

عزاداری های تمام دوستان وبلاگی و وبگرد قبول درگاه احدیت و ان شا ’الله خانم شفیع همگان گردد.

 

ادامه بحث زنان ....امیدوارم با نظرات سازنده تان ذهن بنده ی حقیر را درگیر نمایید...

 

 

 «فاستجاب لهم ربّهم انّى لا اضیع عمل عاملمنکم من ذکر او انثى بعضکم من بعض»(4).

مرد و زن هیچ تفاوتى ندارند.

حتّى یک جابراى کوبیدن همین اندیشه‌هاى جاهلى که عرض کردم، زن را از مرد بالا میکشد:«ضرب الله مثلاللّذین کفروا امرأت نوح و امرأت لوط».(5)

نمودار کفار، این دو تا زنند: «امرأت نوحو امرأت لوط». نه نمودار براى زنها؛ نه، براى زن و مرد.

«کانتا تحت عبدین من عبادناصالحین فخانتاهما»(6) تا آخر. «و ضرب الله مثلا للّذین ءامنوا امرأت فرعون»؛

خداىمتعال اینجا هم براى مؤمنین دو تا زن را اسم مى‌آورد. حالا شما ببینید از اول تاریختا آخر دنیا، چه تعداد مؤمن، اعم از بزرگان، صلحا، اولیاء، انبیاء آمدند و رفتند. وقتى میخواهد براى اینها یک نمودار، یک مجسمه، یک نماد معرفى کند، دو تا زن رامعرفى میکند:

یکى «امرأت فرعون» - اذ قالت ربّ ابن لى عندک بیتا فى الجنّة و نجّنىمن فرعون  و عمله»(7) تا آخر -

 دوم «و مریم ابنت عمران الّتى احصنت فرجهافنفخنا فیه من روحنا و صدّقت بکلمات ربّها».(8) اصلاً چیز عجیبى است.

بنابراینجنسیت یک امر ثانوى است، یک امر عارضى است؛ در کارکردهاى زندگى معنا پیدا میکند، درسیر اصلى بشر هیچ تأثیرى ندارد و معنائى پیدا نمیکند. حتّى کارهایشان با هم متفاوتاست.

«جهاد المرأة حسن التّبعّل»؛(9)

یعنى ثواب مجاهدت آن جوانى را که رفته توىمیدان جنگ و جان خودش را کف دستش گرفته، به خاطر این کار، به این زن میدهند؛ چوناین کار هم زحمتش کمتر از آن نیست.

البته شوهردارى خیلى سخت است.

 با توقعاتشان، باانتظاراتشان، با بداخلاقى‌هاشان، با صداى کلفتشان، با قد بلندترشان؛ خب، زنى بتواندبا این شرائط، محیط خانه را گرم و گیرا و صمیمى و داراى سکینه و آرامش - سَکَن - قرار بدهد،

خیلى هنر بزرگى است؛ این واقعاً جهاد است؛ این شعبه‌اى از همان جهاداکبرى است که فرموده‌اند؛ جهاد با نفس است......

/ 7 نظر / 12 بازدید
رهگذر

سلام. خیلی مطلبت به دلم نشست. التماس دعا

اقليت

سلام عليكم و رحمة الله. راستش خيلي جملات زيبايي بود،اين جملات جز از دهن آقا در نمي آيد! البته ببخشيدا! و اين نشان از دقت آقا در قرآن دارد كه امثال بنده نداريم.

حصین

سلام عزیزم الآن فقط رفتی تو کار خانواده دیگه!!!!!!!1 امسال سعادت حضور تو مجلس حاج آقا پناهیان و نداشتم دلم برای مجلسشون تنگ شده خیلی خیلی التماس دعا دارم خیلیییییییییییییییییییی[خجالت]

مهاجر غريب

سلام بزرگوار. ممنون از حضورتان... بسيار براي فرج مولايمان دعا كنيم، و همچنين عامل باشيم.. مطالب خوبي گذاشتيد، موفق باشيد.

شمع

سلام ...خوبيد شما بزرگوار؟ بعد از اين كه كامپيوترم يه مدت رفت تعمير و متوجه شدم عيب كجاست كه نمي تونم واسه ميهن بلاگا نظر بذارم تو فكر اين بودم كه بهتون سربزنم كه شما پيش دستي كرديد... بگذريم اين پراگراف آخري رو خيلي خوب آومدي تحمل مردها و حتي بالاتر شرايط رو بهتر براشون فراهم كردن(شوخي كردم) مرد و زن با هم زندگي رو كامل ميكنم .........انشا... از اين به بعد بيشتر مزاحم ميشيم تا از راهنماهاتون براي آينده استفاده كنيم التماس دعاي خير

منتظر

سلام دوست عزیزم. با کمال افتخار لینکت کردم و ازت خواهشمندم که اگه تمایل داری لینکم کنی. الهم عجل لولیک الفرج

مسافر آخرت

امام صادق(‘ع): حق زن این است که بدانی خداوند بزرگ او را مایه آرامش و انس تو قرار داده و این نعمتی از جانب خداست پس باید او را بزرگ داری و با وی به نرمی و مدارا رفتار کنی .اگر چه حق تو بر او واجب تر است ولی حق اوبر تو این است که نسبت به او مهربان باشی.