سلسه مباحث درباب زنان و خانواده 8

تعیّن با این است...

 

دومین مسئله، مسئله‌ى محرم و نامحرم است.

مسئله‌ى محرم و نامحرم در اسلام جدى است. البته بخش عمده‌اى از این قضیه‌ى محرم و نامحرم باز برمیگردد به خانواده.

 یعنى چشم پاک و دل بى‌وسوسه و ریب براى هر یک از زوجین موجب میشود که محیط خانواده از طرف او تقویت و گرم شود؛ مثل یک کانون گرمابخشى، محیط را گرم میکند.

اگر آن طرف مقابل هم همین چشم پاک و دل خالى از وسوسه را داشت، طبعاً این دوجانبه خواهد شد و محیط میشود محیط کانون خانوادگىِ گرم و بامحبت.

اگر چنانچه نه، چشم خائن، دست خائن، زبان دو وجه، دل بى‌محبت و بى‌اعتقاد به همسر و همسرى وجود داشت، ولو ظاهرسازى‌هائى هم باشد، محیط خانواده سرد میشود.

در مقالات دوستان خواندم که همین بیرون رفتنها و همین اشتغالات و اینها موجب میشود که گاهى سوءظن‌هاى بیجا به وجود بیاید. لیکن فرقى نمیکند؛

بالاخره اگر سوءظن پیدا شد، چه سوءظن، مستند درستى داشته باشد، چه نداشته باشد، اثر خودش را میبخشد؛ مثل گلوله‌اى است که از این لوله بیرون مى‌آید؛ اگر توى سینه‌ى کسى خورد، میکُشد؛ چه این شخص عامد باشد، چه اشتباهاً دستش رفته باشد روى ماشه. گلوله فرقى نمیگذارد. گلوله نخواهد گفت چون کسى که من را شلیک کرد، عامد نبود، پس من سینه‌ى این طرف مقابل را ندرم؛ نه، گلوله میدرد. این سوءظن کار خودش را میکند؛ چه منشأ درستى داشته باشد، چه ناشى از وسواس و مثلاً تصورات و توهماتِ بیجا باشد.

یک نکته هم مسئله‌ى ازدواج است. ازدواج یک تقدسى دارد از نظر ادیانى که حالا من میشناسم....

/ 3 نظر / 15 بازدید
سید مهدی جزایری

سلام. متن ها بسیا ردقیق و بدون عیب و نقص هستند چون منبع این مطلب هم بدون عیب و نقص است. لذا جای هیچ حرفی نمیمونه. در آخر هم دعا میکنم همه بانوان حیا و برادران تقوای خودشان را حفظ تا نظام خانواده و زن در جامعه محکم و استوار بماند. یا حق همسنگری.

خداحافظ رفیق

سلام دوست بزرگوار! کامنتی که تو وب من نوشته بودید اصلا واضح نبود... ما هم مسول ازدواج دانشجوئی هستیم!!![نیشخند]

کوچه

سلام پست زیبایی بود ممنون[گل]